PIERWSZY NA POLSKIM RYNKU PORADNIK

DLA  SZKOLNYCH

I NIEZALEŻNYCH DORADCÓW ZAWODOWYCH

Redaktorka: Ewa Popielarz 

Książka „Ponadczasowy Doradca Zawodowy” to wyjątkowy poradnik stworzony dla współczesnych doradców kariery.

Publikacja powstała w oparciu o doświadczenia i obserwacje autorki,

a przede wszystkim w odpowiedzi na liczne wiadomości z pytaniami o porady.

PDZ jest idealnym kompendium wiedzy dla początkującego doradcy zawodowego, który rozpoczyna swoją przygodę

z poradnictwem zawodowym. W książce znajdziesz zestaw ponadczasowych narzędzi do pracy z drugim człowiekiem,

inspirujące historie i praktyczne ćwiczenia. Poradnik przeprowadzi początkującego szkolnego doradcę zawodowego

do  pracy z młodzieżą. Otrzymasz gotowe wskazówki jak pracować z uczniami oraz jak zachęcić ich do aktywnego udziału w zajęciach.

Rozdział „Pisz własne scenariusze” krok po kroku przygotuje Cię do tworzenia autorskich scenariuszy zajęć.

Dowiesz się w jakie są oczekiwania rynku pracy względem Twojej pracy oraz jak doskonalić swoje kompetencje.

CO ZYSKASZ DZIĘKI KSIĄŻCE?

CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE?

ROZDZIAŁ 1

Nie wkładaj tej niebieskiej sukienki! ………………………………………. 15

Zarówno w procesie edukacyjno-zawodowym jak i podczas konsultacji z dorosłym podopiecznym niezwykle ważna jest bezpieczna przestrzeń do pracy i rozwoju. Ten rozdział poświęcony jest roli uważnego słuchania, dostrzegania potrzeb klienta oraz dokonania skutecznej diagnozy. Dzięki ćwiczeniu nauczysz się budować trafne pytania oraz poznasz metodę wspierającą realizację celów zawodowych Twojego klienta.

ROZDZIAŁ 2

Ponadczasowy Doradca Zawodowy – czyli kto? …………………………. 29 

          Ponadczasowy Doradca Zawodowy – jak nim zostać?……………………………… 33

Poznaj wymagania względem Ponadczasowego Doradcy Zawodowego, a następnie przeczytaj jak im sprostać. Jakie oczekiwania względem specjalistów od kariery stawia polski rynek pracy? Jakich umiejętności oczekują od nas nasi klienci? I wreszcie co konkretnie wpływa na naszą postawę    i kompetencje?

ROZDZIAŁ 3

Specjalista od rozwoju……………………………………………………..….… 41

          Twoja rola w poradnictwie zawodowym………………………………………….……… 44

          Określ swoją specjalność……………………………………………………………….……….. 55

 

Doradca kariery, projektant kariery, coach kariery, konsultant kariery – czy te wszystkie nazwy określają pracę doradcy zawodowego? Kim jest skostniały doradca? Poznaj 12 profesji doradcy zawodowego i dowiedz się jaka jest ich rola w poradnictwie zawodowym. Opracuj własną strategię pracy z drugim człowiekiem za pomocą modelu Between4P.

ROZDZIAŁ 4

Narzędzioza…………………………………………………………………….….… 75

 

W tym rozdziale dowiesz się co mają wspólnego przyprawy kuchenne z narzędziami skutecznego doradcy. Poznasz zestaw sprawdzonych i ponad – czasowych narzędzi do pracy w doradztwie zawodowym. I wreszcie nauczysz się z nich korzystać! Wszystko w oparciu o przykłady, wyjaśnienia  oraz propozycje zastosowań.

ROZDZIAŁ 5

Indywidualna rozmowa doradcza……………………………………….… 121

 

Czym jest i jak powinna wyglądać indywidualna rozmowa doradcza? Po co dorosły człowiek lub uczeń zgłasza się do doradcy? Gdzie oraz jak przeprowadzić wartościowe spotkanie z Twoim klientem? Poznaj przykładowy model (nie schemat!) indywidulanej rozmowy doradczej. Odpowiednio przygotuj się do pierwszego i kolejnych spotkań w procesie.

ROZDZIAŁ 6

Ponadczasowy Doradca w edukacji ………………………………….… 137

          Edukacja kariery ………………………………………………….…………………………… 140

          Pisz własne scenariusze…………………………………………………………..……….. 145

 

W tym rozdziale przeczytasz dlaczego szkolne doradztwo zawodowe nie ma wiele wspólnego z tym, jak się nazywa. Dowiesz się jak przygotować się do realizacji zajęć z doradztwa zawodowego oraz jak przeprowadzić wartościowe i interesujące lekcje. Ponadto po przeczytaniu tego rozdziału będziesz wiedzieć czego unikać podczas pracy z młodzieżą oraz nauczysz się opracowywać autorskie scenariusze zajęć.

ROZDZIAŁ 7

Praca z klientem …………………………………………………………….… 159

          Wyślij go na wino ………………………………………………….…………………………… 160

          Samoregulacja………………………………………………………………………….……….. 164

          Efekt procesu …………………………………………………………………………………… 169

 

 

„Rozdział ten dedykuję Twoim klientom. Treści, które zaraz przeczytasz, kierowane są oczywiście do Ciebie, natomiast w kontekście pracy z Twoim odbiorcą. To prawdziwe historie, realne zdarzenia i autentyczne emocje”. Rozdział 7. ma na celu przygotowanie Cię do pracy z klientem w trzech obszarach: umysł, ciało                i wiedza.

ROZDZIAŁ 8

Środowisko pracy ………………………………………………………….… 177

          W Twojej głowie i ręce – kompetencje ……………………………………..……… 189

 

Przed Tobą rozbudowany rozdział opisujący: 10 środowisk pracy, klientów oraz ich potrzeby a także najważniejsze umiejętności ponadczasowego doradcy. Otrzymasz również zestaw gotowych wskazówek dotyczących zdobywania i doskonalenia kompetencji wymaganych przez klientów i definiowanych przez rynek pracy.

ROZDZIAŁ 9

Przypalenie zawodowe …………………………………………………… 219

 

Awanse, sprawozdania, dokumentacja, oczekiwania dyrekcji, rodziców i uczniów. Nowe projekty, zadania            i terminy. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy oraz kolejne trendy. Problemy klientów i własne. Powodów do wypalenia zawodowego jest sporo. Ten rozdział będzie dla Ciebie ukojeniem            w pędzie do spełnienia zawodowego.  Celem tego rozdziału jest towarzyszenie Ci w trosce o dobrostan i równowagę w życiu osobistym i zawodowym.  

O AUTORCE

anna płoska

Doradczyni zawodowa, także szkolna. Nauczycielka akademicka, trener oświaty, HR Business Partner, coach. Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Centrum Szkoleń    i Promocji Zatrudnienia oraz właścicielka firmy szkoleniowo – doradczej. Autorka kursów online oraz pomysłów na wartościowe zajęcia z doradztwa zawodowego. 

Prelegentka na wielu konferencjach, m.in. organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, uczelnie wyższe, wojewódzkie urzędy pracy, wydawnictwo Forum Media Polska, wydawnictwo TIK w Edukacji czy Mapę Karier.

Od kilku lat  szkoli i przygotowuje do pracy szkolnych doradców zawodowych. Do tej pory z jej autorskich pomysłów skorzystało już ponad 5 000 osób.

W książce „Ponadczasowy Doradca Zawodowy” znajdziesz:

  • Wypowiedzi ekspertów

  • Praktyczne ćwiczenia

  • Miejsce na reflekcje

  • Inspirujące historie

  • Piękne ilustracje

  • Trafne matafory

  • Autentyczne przykłady

  • Merytoryczne wskazówki

  • Poczucie humoru laughing

ZAMÓW SWÓJ EGZEMPLARZ I ZOSTAŃ PONADCZASOWYM DORADCĄ ZAWODOWYM!