Dlaczego nudzisz się w pracy?

Jeżeli czasem nudzisz się w pracy – nie jesteś sam. Badania wskazują, że 55 % pracowników nie angażuje się w swoją pracę.

Nudzenie się w miejscu pracy jest jeszcze bardziej destrukcyjne i stresujące niż przepracowanie.

Co jest przyczyną nudy i co możesz z tym zrobić?

Zacznijmy od twojej organizacji pracy. Brak planu dnia prowadzi do chaosu i zmniejszenia efektywność. Tracisz czas na ciągłe sprawdzanie kalendarza i skrzynki mailowej w poszukiwaniu godzin następnego spotkania oraz na wyznaczanie kolejnego zadania. Trudno w takiej sytuacji jest Ci się skoncentrować, zadania odkładasz na później, produktywność spada.

To samo dzieje się, jeżeli nie wyznaczasz priorytetów. Określenie, które z zadań jest najważniejsze, pomaga ci się na nim skoncentrować i poczuć zadowolenie ze swojej pracy na koniec dnia. Im częściej jesteś zadowolony z siebie w pracy, tym bardziej rośnie twoja motywacja i zaangażowanie.

Bardzo ważne są przerwy w ciągu dnia w pracy. Znamy przypadki dwóch skrajnych przypadków: część osób robi przerwy zbyt często, pozostali robią je za rzadko. Pierwsza grupa nie jest w stanie skoncentrować się na zadaniu i skończyć pracę w wyznaczonym terminie. Druga grupa osób może wykonywać zadanie w ciągu kilku godzin lub nawet całego dnia, po którym odczuwa zmęczenie i niechęć zabierania się do następnego zadania. W obydwu sytuacjach trudno jest skupiać uwagę na zadaniach i nowych działaniach.

Aby zmniejszyć stres i presję, warto planować zadania na następny dzień w pracy. Spróbuj stworzyć listę zadań dla krótkoterminowych projektów odrębnie od długofalowych, lub nawet stwórz kategorie zadań, aby łatwo było zaznaczyć zadania zakończone. Chaotyczne myśli w twojej głowie odbierają ci energię, natomiast za pomocą listy, nie będziesz musiał trzymać wszystkiego w głowie i zmniejszysz ryzyko pominięcia szczegółów.

W przypadku długiej listy zadań: zrób wszystko według zapisanej kolejności lub wyznaczasz zadania priorytetowe. Jeżeli wybrałeś pierwszy wariant, spróbuj zaplanować jutrzejsze zadania z wyznaczaniem priorytetów. Badania wskazują, że to jest najlepszy sposób, aby osiągać jak najwięcej w ciągu jednego dnia. Wyznacz jedno zadanie (maksymalnie 3) jako najważniejsze i zacznij dzień z wykonania tej sprawy. Będziesz odczuwał satysfakcję i zadowolenie.

Przerwy. Poznaj swój własny organizm i wyznacz godziny efektywnej pracy. W międzyczasie rób przerwy. Na przykład pierwszą połowę dnia możesz zaplanować w taki sposób: 2 godziny pracujesz – przerwa 15 minut, potem jeszcze 2 godziny w pracy i dłuższa przerwa na obiad – 30 minut.

Sieci społecznościowe mogą stać źródłem inspiracji, nowej wiedzy i kontaktu ze znajomymi. Jednak jeżeli masz zadania do zrobienia, odłóż komórkę, wyłącz się od social media. Facebook poradzi sobie bez  twojej obecności przez kilka godzin. Warto limitować czas spędzony na podobnych platformach, aby osiągnąć lepsze wyniki. Innym rozpraszaczem może stać skrzynka pocztowa. Określ godziny oraz częstotliwość sprawdzania skrzynki w ciągu dnia.

Wszystkie organizacyjne wskazówki pomagają w działaniu i zawsze się przydadzą. Ale możesz jeszcze pomyśleć, z jakiego osobistego powodu nie angażujesz się w pracy. Może jest za mało wyzwań? Może nie uczysz się nowych rzeczy, a tego właśnie potrzebujesz? Zacznij w takim razie szukać nowe, ciekawe dla ciebie zadania. Wykaż się inicjatywą, dziel się pomysłami, angażuj się w nowe projekty. Zdobywaj nowe doświadczenie i nie czekaj na propozycję rozwoju od pracodawcy. Czytaj artykuły branżowe, uczestnicz w spotkaniach networkingowych, poznawaj nowych ludzi i już więcej nie marnuj czasu na nudę.

Evgeniya Potapova