Definicji Coachingu jest kilka. Natomiast żadna nie jest na tyle precyzyjna aby jasno określić czym właściwie zajmuje się coaching. W tym celu używa się metafory. Ja również swoją posiadam i z nią się utożsamiam.

Odniosę się do logo mojej firmy CSIPZ. Jest to kolorowy balon.

Chcesz przeżyć coś nowego, nieodkrytego, doświadczyć niedoświadczonego lub podjąć ważną dla Ciebie decyzję ale wciąż się wahasz. Wtedy ja zapraszam Cię na pokład – do wielkiego wiklinowego kosza. Ty rozsiadasz się wygodnie. Jeżeli jesteś tu pierwszy raz, przedstawiam Ci instrukcję Twojej podróży. Ustalamy jak będzie wyglądała nasza współpraca. Informuję Cię, że to Ty wybierasz kierunek podróży, ja natomiast będę dla Ciebie wsparciem. Stanowić będę ster, który podczas Twojej podróży zapyta „Jak wysoko chcesz się wznieść?” Ruszamy. Unosisz się w górę, ja pytam „ Jaki jest Twój cel w tej podróży?” Ty wybierasz. Gdy nadejdzie silny wiatr, usłyszysz ode mnie „Na ile ta droga jest odpowiednia dla Ciebie?” Ja Ci nie pomogę wybrać odpowiedniej trasy. To Ty wiesz co jest dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że to Ty decydujesz gdzie, którędy i jak wysoko chcesz lecieć. Wznosisz się opuszczając swoje przekonania, ograniczenia i blokady. Odkrywasz zupełnie nową drogę.

Odpowiednia metafora jest niezwykle pomocna w określeniu metody pracy nad sobą, która nie jest:

Terapią
Trenerką
Bezpośrednią pomocą
Poradą
Doradztwem
Szkoleniem

Czym zatem jest Coaching?

To wsparcie w realizacji Twoich celów. Są to metody, ćwiczenia i pytania, które użyte w odpowiednich sposób uwolnią Twój potencjał.
Jest to niesamowita podróż w głąb siebie.

Zapraszam Cię na pokład mojego balonu.