Dlaczego nie realizujemy swoich celów zawodowych? Co stoi na przeszkodzie do spełniania planów?

W anonimowej ankiecie zapytałam doradców zawodowych co powoduje trudności w realizacji ich celów zawodowych. Najczęściej padały odpowiedzi:

  • Brak czasu,

  • Złe zarządzanie czasem,

  • Brak pieniędzy.

Kasa, a raczej jej brak wynika z niewykorzystania potencjału eksperckiego. Doradcy zawodowi, którzy uczestniczą w moich szkoleniach to świetni specjaliści, ale często brakuje im odwagi by sięgnąć po więcej – o czym też piszą w ankiecie. O tym jak rozwiązać finansowy problem zajmiemy się na początku 2023 roku. Już teraz zapowiadam konferencję, która będzie pierwszym krokiem w kierunku lepszych zasobów finansowych.

Ten wpis poświęcony jest czasowi.

W ankiecie czytam, że „gdyby nie brak czasu, to realizowałabym swoje cele zawodowe”.

Brak czasu spowodowany jest niewłaściwym zarządzaniem nim. Choć tak naprawdę czasem nie da się zarządzać. Można zarządzać sobą w tym czasie. Czasie, którego mamy tyle samo.

Podczas wigilijnego stołu rozmawialiśmy o książkach. Opowiadałam rodzinie o lekturach, które ostatnio przeczytałam i które czekają „w kolejce”. Wtedy od swojego taty usłyszałam: „Ja nie mam czasu na czytanie książek”.

– Ale jak? – Pomyślałam. Człowiek na emeryturze, który nie musi już dostosowywać swojego życia pod godziny funkcjonowania zakładu pracy, nie ma czasu? No tak, bo jeżeli jest się na bieżąco z każdym wydaniem wiadomości, na co najmniej 8 kanałach informacyjnych śledzi się zdarzenia z kraju i ze świata, to gdzieś ten czas ucieka. Oczywiście nie neguję, bo każdy ma swoją formę rozrywki lub pożywki. Chcę Ci zobrazować, że ten czas jest. Każdy ma w dyspozycji 1440 minut w ciągu doby. Nie mniej i nie więcej. Jednak, gdy poświęcamy swój czas na coś, nie wystarcza go już na coś innego. To zdanie nie powaliło inteligencją, ale w najprostszy sposób właśnie tak najlepiej to pojąć. To decyzja o sposobie spędzenia swojego czasu skutkuje jego zasobem.

Jeżeli poświęcasz 2 godziny dziennie na przeglądanie bez celu media społecznościowe, to oznacza, że poświęciłaś/eś 2 godziny na ten cel. Nie inaczej. W związku z tym masz do dyspozycji 120 minut mniej na wykonanie innych czynności. A zatem czas jest i był, ale nie zawsze odpowiednio wykorzystujesz go.

Więc argument BRAK CZASU, który ma Cię blokować przed spełnianiem celów zawodowych uznaję za bezpodstawny.

Podobnie reaguję, gdy słyszę od kogoś NIE MA PRACY. Praca jest, pytanie jak szukasz? I czy w ogóle szukasz? Może nie przychodzi do ciebie pod dom oferta z twoimi wymaganiami, ale praca jest!

To co przeczytałaś/eś wyżej niech będzie dla Ciebie powodem do refleksji. Zdaję sobie sprawę, że to wszystko wiesz, pytanie co z tym robisz?

Albo kierując wzrok na nowy 2023 rok – co z tym zrobisz?

Na co poświęcasz tyle czasu, że brakuje Ci go do realizowania swoich celów zawodowych?

Co nadrzędne jest nad Twoimi potrzebami?

Jeżeli pomyślisz, że praca, to właśnie czy nie Twoja praca powinna brać udział w realizowaniu Twoich celów zawodowych?

W tym miejscu pojawiają się kolejne wątpliwości o Twoje zadania, obowiązki, odpoczynek, relacje z przełożonym lub pracownikami. Zadaj sobie właściwe pytania, to co wynotujesz pomoże Ci lepiej zarządzać sobą w czasie. Naucz się zarządzać swoimi zadaniami, delegować lub eliminować ich nadmiar. Skutecznie planuj cele, notuj istotne wydarzenia i spotkania. A gdzie?

Choćby w PLANERZE DORADCY ZAWODOWEGO, który dla Ciebie przygotowałam. Kilkadziesiąt stron w pytaniami, przestrzenią na notatki i zadania pomoże Ci pozbyć się przekonania o braku czasu.

Opracuj strategię na cały 2023 rok. Spójrz na niego z perspektywy mijającego – masz do aż dyspozycji „nowych i świeżutkich” 8760 godzin!

podsumowanie roku, moje cele na 2023, planer, zarządzanie sobą w czasie, nie mam czasu

Wypełnij krótką ankietę i pobierz planer na swój komputer. Wydrukuj i działaj!

Wspaniałego i pełnego czasu 2023 Roku Ci życzę!

POBIERZ PLANER