Mogłoby się wydawać, że temat bardzo prosty. Jednak problem stroju na spotkanie z pracodawcą od wielu lat wywołuje różne emocje. Znajdujemy specjalistów, którzy wręcz kodeksowo wymieniają wskazania jaki strój miałby być idealny: Biała koszula, granatowy garnitur bądź żakiet i eleganckie półbuty. Żadnych detalów, zero biżuterii, piercingu i niespójnych kolorów. Natomiast z drugiej strony spotykamy się z opinią, że rozmowa kwalifikacyjna powinna podkreślać osobowość kandydata. Zero nudy, wyłącznie autentyczność.
Czy zetem jest złoty środek, który określi nam co wolno, a gdzie będzie już przesada? Czy jest szansa, że strój kandydata na rozmowę kwalifikacyjną będzie elegancki, reprezentacyjny, ale nie jednocześnie nie będzie zbyt ciemny i przytłaczający? Kolejną kwestią jest dobre samopoczucie. Jak się ubrać, aby się nie przebrać i jeszcze dobrze czuć się z swoim stroju?
Te i inne pytania są powielane przez kandydatów podczas naszych szkoleń czy konsultacji. Postanowiliśmy spisać najczęstsze wątpliwości i zapytać o opinię eksperta. Na 15 naszych pytań odpowie Aleksandra Frątczak-Biś. Osobista Stylistka. Personal Shopper. Trener wizerunku biznesowego. Autorka książek Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej oraz Jak ubrać się do pracy? Biznesowy dress code dla kobiet. Tworzy bloga o stylizacji kobiet i mężczyzn na www.kodstylu.pl
Z wykształcenia psycholog biznesu i coach. Aleksandra prowadzi warsztaty inspiracyjne i szkolenia z zakresu budowania wizerunku biznesowego i dress code’u. Szuka spójności pomiędzy charakterem człowieka, jego działalności zawodową a zawartością szafy. Towarzyszy klientom w przeglądach szaf i racjonalnych zakupach.
- Czy strój jest istotny podczas spotkania z Pracodawcą?
Tak, pierwsze spotkanie to pierwsze wrażenie. Robimy je głownie strojem i postawą ciała.
- Czy według Pani powinno się dostosowywać strój podczas rozmowy o pracę do branży, firmy, a nawet stanowiska?
Tak – każda branża ma swoją specyfikę. Jeżeli nie jesteśmy pewni – warto postawić na klasykę elegancji biznesowej.
- Czy warto przed rozmową kwalifikacyjną zbadać dress code firmy, aby dostosować swój strój do spotkania?
Tak.
- Jakie kolory w ubiorze są bezpieczne, a jakich warto unikać?
Bezpieczne są te stonowane: odcienie bieli, szarości, granat, pastelowy błękit.
- Czy kobietom wypada ubrać sukienkę na spotkanie z Pracodawcą?
Tak.
- Czy warto akcentować swój strój o ciekawe dodatki i detale? (np. błyszcząca klamra od paska, oryginalny naszyjnik itp.)
Rozmowa o pracę to nie manifestacja stylu. Dodatki powinny być skromne: małe, niebłyszczące, nie szeleszczące, nie szalejące kolorem.
- Jaki powinien być makijaż kobiety szykującej się na spotkanie z Pracodawcą?
Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną to makijaż dzienny biznesowy. W zależności od potrzeb skóry stosujemy podkład i puder. Dodatkowo można zastosować kosmetyki modelujące twarz: róż i bronzer. Cienie do powiek powinny być stonowane: odcienie cieliste, beże, brązy, szarości. Nie wybierajmy nic bardzo rzucającego się w oczy. Pomadka również stonowana, zbliżona do koloru ust lub lekko go podkreślająca, w zależności od typu urody.
- Czy rajstopy to dobry pomysł? Jak je dobierać do stroju?
Tak, na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać rajstopy: cienkie, matowe i w kolorze skóry.
- Czy są jakie reguły względem wyglądu paznokci? (u kobiet)
Na pewno unikamy szalonego manicure: kamyczki, brokat, rysunki, każdy paznokieć w innym kolorze to rozwiązania mało profesjonalne. Paznokcie powinny być przede wszystkich wypielęgnowane. Jeżeli wybieramy kolor, w zależności od kolorystyki skóry zdecydujmy się na wybór: od kolorów mlecznych, cielistych po odcienie delikatnego różu czy czerwieni.
- Jaka wielkość i rodzaj torebki będzie odpowiednia?
Na pewno nie sportowa 🙂 Polecam klasyczne skórzane torebki na ramię, kuferki, teczki w stonowanej kolorystyce: czerń, granat, ciemny brąz.
- Czy klapki, sandały i baleriny sprawdzą się podczas rozmowy rekrutacyjnej przeprowadzonej latem?
Klapki i sandały są absolutnie zakazane. Baleriny: jeżeli nie są bardzo sportowe, mogą być dobrym rozwiązaniem.
- Jaka fryzura będzie odpowiednia? Czy włosy można rozpuścić?
Fryzura ma być schludna. Włosy świeżo umyte, ułożone. Jeżeli długie – związane w kucyk.
- Czy charakterystyczna biżuteria i piercing będzie dobrze odebrany przez Rekrutera?
Dużo zależy od branży 🙂 Jeżeli jest bardzo kreatywna, czemu nie. Jeżeli jednak staramy się o stanowisko biurowe, produkcyjne, kierownicze, jak wspomniałam wcześniej, biżuteria ma być skromna i nie rzucająca się zbytnio w oczy.
- W przypadku mężczyzn – czy kamizelka, krawat czy muszka to dobry pomysł?
Kamizelka i krawat dopełniają formalności garnituru. Jest to więc rozwiązanie bardzo eleganckie. Na większość rozmów kwalifikacyjnych nie trzeba stosować aż tak wysokiego stopnia formalności. Zazwyczaj garnitur jest szczytem elegancji, czasem dopełniony krawatem. Kamizelka nie jest konieczna. Muchę zostawiłabym na bardziej prywatne eleganckie okazje jak ślub, impreza sylwestrowa.
- Co może Pani poradzić osobie, która nie czuje się pewnie w garniturze podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Proszę go nie ubierać, szczególnie gdy praca nie wymaga noszenia garnituru na co dzień. Wystarczy biała koszula, spodnie chino i marynarka.
Powyższe odpowiedzi bez wątpienia pomogą zarówno mężczyznom oraz kobietom przygotować odpowiedni strój na rozmowę kwalifikacyjną. Jak się okazuje, nie tylko ubrania mają znaczenie. Warto zadbać również o biżuterię, kolory, dodatki i makijaż. Wszystko to kreuje wizerunek kandydata, który chce lub nie – jest oceniany także przez pryzmat wyglądu i pierwszego wrażenia. A szansa na pozytywne pierwsze wrażenie jest tylko jedna – pamiętajmy, że to głównie od nas zależy jak jesteśmy oceniani.
Pani Aleksandrze bardzo dziękujemy za wskazówki.