Podczas poszukiwania pracy, tworzysz swoje CV, znajdujesz atrakcyjną ofertę pracy, na którą chcesz aplikować, jako załącznik do wiadomości dodajesz plik CV i myślisz: CO NAPISAĆ DO PRACODAWCY?!

Jeżeli w ogóle zastanawiasz się co napisać w treści do pracodawcy to chwała Ci za to! Ponieważ nie ma nic gorszego niż zgłoszenie kandydata z BEZ ŻADNEJ WIADOMOŚCI. Czyli pusty mail, bez tytułu (BRAK TEMATU) i tylko załącznik z życiorysem.  Już jesteś na straconej pozycji, bo skąd Pracodawca ma wiedzieć na jaką ofertę pracy się zgłaszasz?!

Jeżeli zależy Ci na danej ofercie pracy, to wysil się troszkę. I tak w większości wiadomości stosujesz jedno CV dla wszystkich zgłoszeń (np. nie zmieniasz klauzuli o ochronie danych osobowych po poprzedniej aplikacji), dlatego poświęć proszę dodatkowe 2 minuty na wpisanie tematu wiadomości (np. nr referencyjny, nazwa stanowiska+ miejscowość) i nie zostawiaj tego pola pustego.

Jak już pofatygujesz się wpisać temat maila, to kolejna bardzo ważna kwestia – TREŚĆ wiadomości. Co tutaj piszesz?

Najczęściej pojawia się tylko hasło:

„W załączniku przesyłam CV na stanowisko Sprzedawcy”

Czasem kandydaci wysilają się dodatkowo i przed powyższą „treścią” dodają słowo „Witam”.

Czy to wystarcza?

TAK. Dlatego, że Rekuter wie na jakie stanowisko otrzymał aplikację. Ale czy to jest atrakcyjna wiadomość?

NIE! Jeżeli zależy Ci aby przyszły Pracodawca z zaciekawieniem otworzył Twój plik CV, to treść wiadomości powinna być przejrzysta, krótka, konkretna oraz łatwa do odczytu (Rekruter czyta dziennie kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset takich wiadomości, więc zbytnio nie utrudniaj mu odczytu wiadomości wstawiając emotikony, kolory i obrazki).

Czyli :

  • Przywitaj się
  • Zaznacz na jaką ofertę pracy aplikujesz
  • Skąd dowiedziałeś się o rekrutacji na to stanowisko (jest to dodatkowa wartość dla Rekrutera)
  • Krótko uzasadnij  dlaczego przesyłasz swoją aplikację/ Umotywuj dlaczego Pracodawca ma przeczytać Twoje CV
  • Jeżeli Pracodawca wymagał w ogłoszeniu:
  1.  Dopisz jakie masz oczekiwania finansowe
  2.  Dopisz swoją dyspozycyjność
  • Zakończ wiadomość
  • Podpisz się.

Popularne portale pracy ułatwiają Ci zadanie i proponują gotowy szablon, tj.:

Szanowni Państwo

W nawiązaniu do ogłoszenia rekrutacyjnego zamieszczonego w portalu Pracuj.pl przesyłam dokumenty aplikacyjne i tym samym zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji.

Z poważaniem

Imię i Nazwisko

Ta wiadomość jest poprawna. Ale jeżeli Pracodawca otrzyma 5689 zgłoszeń właśnie z taką wiadomością, to jak masz się wyróżnić?

Pamiętaj, że już na tym etapie osoba prowadząca rekrutację może zapamiętać Twoje imię i nazwisko, a później w procesie rekrutacji odnieść się do samych początków.

Zastanów się, czy nie byłoby miło usłyszeć od Rekrutera podczas spotkania o pracę takie słowa: „Jako jedyna z nielicznych osób, napisała Pani dlaczego w ogóle mam przeczytać Pani CV… Doceniam zaangażowanie i kreatywność”.

Na podstawie powyższych wytycznych jesteś teraz w stanie stworzyć wiadomość do Pracodawcy. Jeżeli potrzebujesz przykładów, poniżej przygotowaliśmy kilka.

Przykłady:

[WERSJA MINI]

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną na portalu XYZ.pl przesyłam swoje CV. Jestem zainteresowany pracą na stanowisku Barmana, ponieważ mam ponadprzeciętne umiejętności i predyspozycje do wykonywania pracy w tym zawodzie.

Łączę pozdrowienia,

Imię i Nazwisko

[WERSJA PODSTAWOWA]

Dzień Dobry,

w nawiązaniu do ogłoszenia umieszczonego na portalu XYX.pl, przesyłam swoje aplikacje na stanowisko Asystentki nauczyciela. Zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji ze względu na 5 letnie doświadczenie na podobnym stanowisku oraz zainteresowanie edukacją wczesnoszkolną.

 Jeżeli moja oferta zainteresuje Państwa, z przyjemnością zaprezentuję dokładniej swoją kandydaturę podczas bezpośredniej rozmowy.

Pozdrawiam,

Imię i Nazwisko

[WERSJA ZAAWANSOWANA]

Witam Serdecznie,

Nawiązując do oferty pracy zamieszczonej dnia 18.08.2017 w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Wrocław, przesyłam swoją aplikację na stanowisko Pielęgniarki (Nr ref.: 4587/PIE/2017/WRO).

Aplikuję na wyżej wymienione stanowisko pracy, ze względu na posiadane doświadczenie (8 lat pracy w Szpitalu Wojskowym). Chciałabym kontynuować swoją pracę i nieść pomoc potrzebującym.

Moje oczekiwania finansowe mieszczą się w przedziale 2700 – 3100 zł brutto, natomiast dyspozycyjna do pracy jestem od 01.09.2017r.

W przypadku zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji – bardzo proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Łączę wyrazy szacunku,

Imię i Nazwisko

[WERSJA KREATYWNA – dla odważnych!]

Dzień Dobry,

W Internetach wyczytałam, że szukacie Państwo Nowego Pracownika-

I teraz rekrutacja się zamyka.

Ponieważ swoją aplikacje na stanowisko Sprzedawcy przekazuje,

W niej wszystko się znajduje:

Moje CV, kim jestem oraz informacja o chęci podjęcia zatrudnienia,

Ta treść wiele zmienia!

Zatem czekać będę na odpowiedź zwrotną,

A moja kandydatura nie okaże się ulotną.

Pozdrawiam serdecznie,

Imię i Nazwisko

Jak widzisz masz wiele możliwości. Znajdź własną opcję. Stwórz swój autorski tekst, który możesz wysłać potencjalnemu pracodawcy, aby ten z chęcią otworzył Twój plik  CV i zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną.  Od Ciebie zależy, czy wiadomość będzie bardzo formalna, czy skorzystasz z gotowego szablonu lub spróbujesz dodać coś od siebie i wyróżnisz się kreatywnością.

Powodzenia!